Src Belgesi

Src Belgesi: Sürücü belgesi anlamına gelmektedir. Şöförlük mesleği yapacak kişilerin bu meslekte yeterli olduğunu Src belgesi ile Belgelendirmeleri gerekmektedir. Src Belgesi sürücü mesleki yeterlilik belgesidir. Mesleği şöförlük olan sürücüler yapmış olduğu taşımanın türüne göre Src belgesini almaktadır. 

Src Belgeleri : 

Src1 Belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı sürücü mesleki yeterliklik belgesidir. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapmak isteyen şöförler Src1 Belgesi almalıdırlar. 

Src2 Belgesi: Yurt içinde yolcu taşımacığı yapacak olan sürücüler Src2 Belgesi almalıdırlar. Src2 Belgesi mesleki yeterlilik belgesi olmayan şöförler yurt içinde bu faaliyette bulunamazlar. 

Src3 Belgesi: Uluslar arası yük, eşya veya kargo taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin alacağı src mesleki yeterlilik belgesi ise Src3 Belgesidir. Uluslar arası nakliye yapacak olan şöförler Src3 belgesi olmadan bu hizmeti veremezler. 

Src4 Belgesi: Yurt içinde kargo, eşya ve yük taşıyacak şöförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi Src4 Belgesidir. Src4 Belgesi olmayan şöförler yurt içinde nakliye sektöründe faaliyet gösteremezler. 

Src5 Belgesi: Tehlikeli madde taşımacılığı sürücü mesleki yeterlilik belgesidir. Yurt içinde veya uluslararası tehlikeli yük taşıyacak sürücüler Src5 mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır. Src3 veya Src4 belgesi alınmadan Src5 mesleki yeterlilik belgesi alınamaz. Src5 belgesi ADR Olarak bilinmektedir.