SRC 1 Belgesi

Src1 Belgesi; Uluslararası yolcu taşımacılığı sürücü mesleki yeterlilik belgesidir. Src1 Belgesini alan sürüler Src2 Belgesi ni almış sayılırlar Src1 belgesi olmadan uluslararası yolcu taşımacılığı yapılamaz. Src1 Belgesi: eğitimsiz ve sınavsız (muafiyetli) de alınmaktadır. Sınavsız Src1 Belgesi alabilmek için 22.02.2003 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Ehliyet alış tarihi ve ehliyet sınıfı bu şartı sağlamayan kişiler ancak Yetkili eğitim kurumlarından  Src1 mesleki yeterlilik eğitimi aldıktan sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı tarafından yapılan Src1 mesleki yeterlilik sınavından en az 60 puan alarak Src1 Belgesi sahibi olabilirler. 
Src1 Belgesine sahip olan kişiler 19 yaşından gün almış ise yolcu taşımacılığında kullanılan taksi ve minibüs gibi araçları kullanabilirler. Otobüs kullanacak sürüler en az 26 yaşında n gün almalıdırlar. 
Uluslararası veya yurt içi yolcu taşımacılık faaliyetinde bulunacak sürücüler 63 yaşından küçük olmalıdırlar. Src1 Belgesini alan kişiler yurt içindede yolcu taşıyabilirler. 
Src1 Belgesini almak için Kurumumuza baş vurabilirsiniz. Src1 Belgesi ders saati toplamda 32 saattir. Src Belgesi eğitimlerinde devam zorunludur. Kurumumuz Src1 Belgesi mesleki yeterlilik eğitimi vermeye yetkili eğitim merkezidir. Src1 Belgesi ile ilgili detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz.
Src1 Belgesini Kimler Alabilir:
* 19 yaşından gün almış 63 yaşından küçük kişiler.
Src1 Belgesi ile Hangi araçlar kullanılır: 
* Taksi, minibüs, okul servisi, otobüs, servis vs. araçları Src1 belgesine sahip sürücüler uluslararası veya yurt içinde kullanabilirler. ( 26 yaşından gün almamış sürücüler otobüs kullanamaz.)